Sadece 5,75 TL’ye Adıyla Tadıyla Farklı Bir Lezzet: Yumpat

Zamanınız kısıtlıysa ya da açlığınızı hemen yatıştırmak için hızlı pişen bütçenizi sarsmayacak bir tarif arıyorsanız yumpat tarifi sizlerle. Farklı adıyla sizlere farklı lezzet sunan yumpat, sadece 5,75 TL’ye yapabileceğiniz müthiş bir lezzet.

Yumpat Tarihçesi
Yumpat, aslında bildiğimiz yumurtalı patates yani bir nevi omlet çeşididir. Türk mutfağına asırlar önce Japon ve İspanya mutfağından gelen omlet, zaman içerisinde değişikliklere uğrayarak farklı versiyonlara bürünmüştür. Yumpat da bunlardan birisidir. Yumurta ile patatesin inanılmaz buluşması, uzun yıllardır kahvaltı ve çay sofralarınızın rengi olmaya devam etmektedir.

Yumpat

Prep Time5 mins
Cook Time20 mins
Total Time25 mins
Course: Kahvaltı
Cuisine: Türkiye
Keyword: yumpat
Servings: 2 kişi
Cost: 5,75TL

Ingredients

  • 2 adet orta boy patates 0,75TL
  • 2 adet yumurta 1,5TL
  • Tuz, karabiber, pul biber, nane 1TL
  • Sıvı yağ 2,5TL

Instructions

  • Yumpat yapmaya başlarken öncelikle patateslerimizi soyup küp küp doğrayalım. Patates küplerimiz küçük ve ince küpler olmalı. Patatesleri kızartmak için yeteri kadar sıvı yağımızı tavaya alalım ve patatesleri tavaya ekleyip kızartmaya başlayalım.
  • Tavaya aldığımız küp patateslerimiz kızarmaya başlarken bir kase içinde yumurtalarımız ile baharatlarımızı karıştırarak güzelce çırpalım. Çırptığımız yumurtaları patatesler tamamen kızardıktan sonra patateslerin üzerine eşit şekilde dökelim ve karıştırmadan orta ateşte pişirelim.
  • Daha sonra bir kapak yardımı ile ters çevirerek üzerinin de pişmesini sağlayalım. Böylece yumpatınız hazır olacaktır. Afiyet olsun.

 

Kategoriler
Kahvaltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gözden kaçırma! rastgele yazılar ..