9 TL’ye Enfes Yumurtalı Pırasa

Genellikle hem ev hanımlarının, hem yalnız yaşayan öğrenci ve bekarların tercihi lezzetli ve bir o kadar da ucuz olan ev yemeklerinden yanadır. Pırasa yemekleri de lezzeti ile tartışmasız olurken aynı zamanda ucuz bir bitkidir. Tüm malzemeleri evinizde hemen hemen her zaman bulabileceğiniz yumurtalı pırasa tarifini de sadece 9 TL’ye deneyebilirsiniz.

Yumurtalı Pırasa Tarihçesi

Pırasa, Türkiye’de Akdeniz bölgesinin yerel bitkisinin başında gelir. Soğangillerden olan pırasa; zeytinyağlı, yoğurtlu, kıymalı gibi farklı varyasyonlarda pişirilip tüketildiği gibi yumurta ile buluştuğunda da son derece lezzetli bir hal alır. Akdeniz’in ve Batı Anadolu’nun kültür bitkisi olan pırasa, aynı uzun yıllardır tarımı yapılan bir bitkisidir. Halen yoğunlukla tüketilmektedir.

Yumurtalı Pırasa

Hazırlama Süresi15 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Zaman25 dakika
Tür: Kahvaltı
Ülke: Türkiye
Keyword: yumurtalı pırasa
Servis: 4 kişi
Cost: 9TL

Malzemeler

  • Yarım kilo pırasa 4TL
  • 6 adet yumurta 4,5TL
  • Yeteri kadar sıvı yağ, tuz 0,50TL

Hazırlanışı

  • Öncelikle pırasalarımızı yıkayalım ve küçük küçük doğrayalım. Yıkayıp doğradığımız pırasalarımızı çok büyük olmayan bir tencereye alarak tuzunu da ilave ettikten sonra suda haşlamaya bırakalım.
  • Güzel bir şekilde haşlanan pırasalarımızı sudan çıkarıp süzüyoruz. Başka bir tavaya yağımızı ekleyip kızmaya bırakıyoruz.
  • Kızan yağımıza pırasayı ekleyip ortalama 3 dakika kadar kavuruyoruz. Sonrasında yumurtalarımızı pırasaların üzerine kırıp karıştırmaya devam ediyoruz.
  • Yumurtalar istediğimiz kıvamda piştiğinde ocağın altını kapatalım. Yumurtalı pırasa tarifimiz böylece hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Menüsü
Türkiye'nin en iyi ve en ucuz yemek tarifleri sitesi! Copyright © 2019