3,25 TL’ye Eşsiz Kahvaltılık Lezzet: Yumurtalı Soğan Mıhlaması

Neredeyse her yemekte olmazsa olmaz sebzelerin başında soğan gelirken aynı zamanda hem ucuzluğu hem de tadıyla farklı şekillerde tüketilebilir. Yumurtalı soğan mıhlaması da soğan ile yumurtanın buluşmasıyla size eşsiz ve bir o kadar da ekonomik lezzeti getiriyor.

Yumurtalı Soğan Mıhlaması Tarihçesi
Osmanlı mutfağında büyük bir öneme sahip olan ve soğanlı yumurta olarak tabir edilen bu lezzet, özellikle Abdulhamid Han’ın sofrasından eksik etmediği lezzettir. Farklı şekillerde pişirilebilen
yumurtalı soğan mıhlama tarifinde Osmanlı mutfağında kıyma, pastırma gibi et türlerinin yanı sıra şeker ve tarçın gibi baharatlar da tercih ediliyordu.

Yumurtalı Soğan Mıhlaması

Prep Time5 mins
Cook Time5 mins
Total Time10 mins
Course: Kahvaltı
Cuisine: Türkiye
Keyword: yumurtalı soğan mıhlaması
Servings: 2 kişi
Cost: 3,25TL

Ingredients

  • 2 adet orta boy soğan 1TL
  • 2 adet yumurta 1,5TL
  • Az miktarda tereyağı 0,50TL
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ 0,25TL

Instructions

  • Öncelikle soyup ve yıkadığımız soğanlarımızı iri iri doğruyoruz ve sıvı yağı koyduğumuz tavaya soğanlarımızı ekleyerek kavurmaya başlıyoruz. Soğanlar bir miktar kavrulduktan sonra tereyağını soğanlara ekliyoruz.
  • Soğanlar kavrulduktan sonra ve tereyağı tamamen eridikten sonra yumurtaları soğanların üzerine kıralım. Dilerseniz yumurtaları kırdıktan sonra karıştırarak pişirebilirsiniz. İsterseniz yumurtaları karıştırmadan omlet şeklinde de pişirebilirsiniz. Hem ekonomik hem de birçok kahvaltılığa taş çıkaracak yumurtalı soğan mıhlamanız hazır. Afiyet olsun.
Kategoriler
Kahvaltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Gözden kaçırma! rastgele yazılar ..