2,40 TL’ye Çıtır Patates Kızartması

7’den 70’e herkesin çok sevdiği patates kızartmasını evde yapmak mümkün bunun için ayıracağınız çok küçük bir bütçe yeterli olacaktır.

Patates Kızartması Tarihçesi

Patates eski zamanlarda sadece hayvan yemi olarak kullanılırken aniden birçok mutfakta yerini alan bir sebze haline geldi. Yer mantarı adı verilen patates, Otuz yıl savaşları sırasında Avrupa’ya yayılmıştır. Aşırı derece fakir olan insanlar yiyecek bir şey bulamadığı için patatesi yemek zorunda kalmıştır. Böylece patatesin ilk kez tadına bakılmış ve  sevilerek tüketilen bir besin hâline gelmiştir.1830 senesinde mangal üzerinde pişen kızartma patatesler Fransa’da ortaya çıkmıştır. Patateslerin o şekilde kesilmesinin nedeni ise Pount neuf köprüsüne benzemesidir.

 

Çıtır Patates Kızartması

7’den 70’e herkesin sevdiği enfes patates kızartması
Hazırlama Süresi20 dakika
Pişirme Süresi10 dakika
Toplam Zaman30 dakika
Tür: Aperatif, Kahvaltı
Ülke: Türkiye
Keyword: patates kızartması
Servis: 1 kişi
Cost: 2,40TL

Malzemeler

  • 2 adet patates 0,90TL
  • 2 su bardağı sıvı yağ 1,5TL
  • Biraz tuz ve baharat

Hazırlanışı

  • Patatesleri iyice yıkayalım ve ince bir şekilde soyalım. Soyduktan sonra uzunlamasına keserek kızartmaya hazır hale getirelim. Patatesleri bir kaba alarak buzlu suda bırakalım. (Nişastasını atması için)
  • Kızartma yağını hazırlayalım. İçerisine kuruladığımız patatesleri ekleyelim. Burada önemli nokta kısık ateşte pişmesi ve 2,3 dakikada bir karıştırmaktır. Patatesler kızardıktan sonra yağını sürdürerek  servis tabağına alalım. Üzerine istediğiniz baharatı ve tuzu ekleyerek servis edelim. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Menüsü
Türkiye'nin en iyi ve en ucuz yemek tarifleri sitesi! Copyright © 2019